- Jednostki samorządowe
- Jednostki organizacyjne
- Dzienny Dom Pobytu w Nysie...
- statut
statut
Załącznik do Uchwały Nr XXVI?426?12 Rady Miejskiej w Nysie Z dnia 28 listopada 2012 roku
Statut Dziennego Domu Pobytu w Nysie im. Jerzego Kozarzewskiego Rozdział 1 Postanowienia ogólne
§ 1 1. Dzienny Dom Pobytu w Nysie im. Jerzego Kozarzewskiego jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej. 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o: 1) Dziennym Domu Pobytu – należy przez to zrozumieć Dzienny Dom Pobytu w Nysie im. Jerzego Kozarzewskiego, 2) Gminie – należy przez to rozumieć Gminę Nysa, 3) pensjonariuszach – należy przez to rozumieć osoby w wieku emerytalnym, szczególnie samotne, a także osoby o zmniejszonej sprawności psycho – fizycznej korzystające z usług Dziennego Domu Pobytu w Nysie.
§ 2 Dzienny Dom Pobytu działa na podstawie: 1) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze. Zm.). 2) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, ze zm.). 3) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 2104 ze zm.). 4) uchwały Nr LVIII/726/2002 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 29 maja 2002 roku w sprawie przekształcenia zakładu budżetowego w samodzielną jednostkę budżetową. 5) niniejszego statutu.
§ 3 Nadzór nad działalnością Dziennego Domu Pobytu sprawuje Burmistrz Nysy lub Upoważniony przez niego zastępca, zgodnie z ustalonym podziałem zadań.
§ 4 Siedziba Dziennego Domu Pobytu znajduje się przy ul. Bohaterów Warszawy 28 w Nysie, a jego zasięgiem działania jest Gmina Nysa.
Rozdział 2 Przedmiot i zakres działania
§ 5 1. Przedmiotem działania Dziennego domu Pobytu jest zapewnienie: 1) pomocy w organizacji i aktywizacji życia osobom w wieku emerytalnym, szczególnie samotnym, a także osobom o zmniejszonej sprawności psycho – fizycznej, 2) posiłku socjalnego osobom i rodzinom spełniającym kryteria dochodowe zgodnie z ustawą o pomocy społecznej oraz posiłku obiadowego dzieciom i młodzieży uczącej się. 2. Do zakresu usług Dziennego Domu Pobytu świadczonych na rzecz pensjonariuszy należy w szczególności: 1) zaspakajanie potrzeb kulturalnych poprzez organizację imprez, odczytów i wykładów, 2) prowadzenie profilaktycznych działań zdrowotnych, 3) organizowanie zajęć rekreacyjno – sportowych, 4) zapewnienie wyżywienia, 5) organizowanie zająć w ramach terapii zajęciowej, 6) umożliwienie korzystania z przedmiotów i urządzeń służących do utrzymania higieny osobistej, 7) zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa. 3. Do zakresu działania Dziennego Domu Pobytu należy także: 1) realizacja projektów skierowanych na rzecz pensjonariuszy w ramach pozyskanych środków zewnętrznych, 2) organizacja przedsięwzięć, w tym konferencji, wykładów, prelekcji z udziałem organizacji pozarządowych i podmiotów publicznych działających na rzecz osób starszych z terenu Gmina Nysa.
Rozdział 3 Zasady organizacyjne i zasady zarządzania
§ 6 Działalność Dziennego Domu Pobytu organizuje i nadzoruje kierownik, który odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie.
§ 7 Strukturę oraz szczegółowe zasady funkcjonowania Dziennego Domu Pobytu określa regulamin organizacyjny nadany przez kierownika Dziennego Domu Pobytu, w drodze wewnętrznego zarządzenia.
Rozdział 4 Gospodarka finansowa
§ 8 1. Dzienny Dom Pobytu jest jednostką budżetową Gminy Nysa i prowadzi gospodarkę finansową na zasadach obowiązujących jednostki budżetowe, określanych w ustawie o finansach publicznych. 2. Podstawą gospodarki finansowej Dziennego Domu Pobytu jest roczny plan finansowy. 3. Dzienny Dom Pobytu prowadzi rachunkowość na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości.
Rozdział 5 Postanowienia końcowe
§ 9 Zmiany statutu Dziennego Domu Pobyty mogą być dokonywane w trybie właściwym do jego ustalenia. PRZEWODNICZĄCY RADY Feliks Kamienik