Komunikaty

 

Został uchwalony statut Stowarzyszenia "Pro Uno"

S T A T U T 

§ 1

 

„Stowarzyszenie  PRO UNO” 

zwane dalej Stowarzyszeniem, jest organizacją samorządną i samodzielnie kształtującą swój program, działającą zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym w Rzeczypospolitej Polskiej w szczególności z Ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.

 

§ 2

 

Stowarzyszenie jest dobrowolną organizacją społeczną zrzeszającą osoby fizyczne i posiada osobowość prawną. Osoby prawne mogą być członkami wspierającymi.

 

§ 3

 Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. 

§ 4

 

Siedzibą władz Stowarzyszenia jest miasto Nysa.

§ 5

Stowarzyszenie ma prawo używania znaku, odznak i pieczęci zgodnie z obowiązującym w tym zakresie przepisami.§ 6Stowarzyszenie opiera swoją działalność na społecznej pracy członków. Do prowadzenia swoich spraw może zatrudnić pracowników.§ 7Stowarzyszenie współdziała z podmiotami gospodarczymi i organizacjami społecznymi, których cele działania zgodne są z celami Stowarzyszenia.

 I.  CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

§ 8Celami Stowarzyszenia są:§        pomnażanie majątku szkolnego – bazy dydaktycznej w tym budowa sali gimnastycznej §        dbałość o właściwy poziom nauczania dzieci§         współudział w inicjowaniu i koordynacji zajęć pozalekcyjnych§         udzielanie pomocy uczniom w zakresie prowadzonych zajęć dydaktycznych

§         inicjowanie form wypoczynku i organizacji czasu pozalekcyjnego w szkole i poza szkołą, organizowanie grup terapeutycznych dla dzieci wymagających szczególnej opieki

§        pozyskiwanie środków na realizację celów związanych z rozwijaniem talentów i zdolności uczniów, udzielaniem pomocy materialnej uczniom § 9Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:-         prowadzenie działalności  informacyjnej, wydawniczej oraz organizowanie spotkań, seminariów, konferencji i imprez kulturalnych-          współdziałanie z władzami, instytucjami oraz organizacjami zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia-          udzielanie poręczeń Radzie Rodziców w przypadkach niezbędnych do realizacji jej zadań-         nawiązywanie łączności i współpracy z podobnymi organizacjami w Polsce i za granica,-         popieranie inicjatyw mających związek z budową obiektów sportowych -         prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na pozyskiwaniu środków na cele wymienione wyżej   II. CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI §10Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:1.Członków rzeczywistych2.Członków wspierających3.Członków honorowych § 11Członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia może zostać każda osoba fizyczna, niezależnie od obywatelstwa, która ukończyła 18 lat, oraz złożyła deklarację członkowską, osoby prawne mogą być jedynie członkami wspierającymi. §12Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna, która przez swoje działanie lub wkład materialny przyczyni się do rozwoju Stowarzyszenia. §13Tytuł członka honorowego nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu, osobom wyjątkowo zasłużonym przy wcieleniu w życie zadań Stowarzyszenia.§14Członkowie Stowarzyszenia mają prawo:1.     1.     Brania udziału w zebraniach i posiedzeniach organizowanych przez władze Stowarzyszenia.2.     2.     Czynnego i biernego prawa wyborczego. 3.     3.     Korzystania z wszelkich urządzeń i obiektów pozostających w dyspozycji Stowarzyszenia.

4.     4.     Korzystania z wszelkich innych form działania Stowarzyszenia.

§15Członkowie Stowarzyszenia są zobowiązania do:1. 1. Przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów, uchwał i poleceń Stowarzyszenia2. 2. Realizowanie celów Stowarzyszenia oraz brania udziału w jego pracach.3.3. Wpłacania w ustalonych terminach składek członkowskich, których wysokość ustali Walne Zgromadzenie Członków.

4.4. Propagowanie działalności Stowarzyszenia wśród najbliższego otoczenia

                                          §16Członkostwo Stowarzyszenia ustaje przez:1.1. Wystąpienie ze Stowarzyszenia, zgłoszone pisemnie Zarządowi po uprzednim uregulowaniu wszystkich zobowiązań wobec Stowarzyszenia.2.2. Wykluczenia.3.3. Śmierć.§17Członek może być wykluczony ze Stowarzyszenia z ważnej przyczyny:Za ważna przyczynę uważa się:1.1. Nieprzestrzeganie Statutu oraz Uchwał Stowarzyszenia2.2. Niewypełnienie względem Stowarzyszenia obowiązków,3.3. Działanie na szkodę Stowarzyszenia,4. 4. Popełnianie czynów hańbiących,

5.5. Do wykluczenia członka upoważnione jest Walne Zgromadzenie Członków przy obecności 75% w głosowaniu jawnym. Członek może odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni do Walnego Zgromadzenia Członków za pośrednictwem Zarządu.

                  III. WŁADZE STOWARZYSZENIA§18   1.Władzami Stowarzyszenia są:   1.1. Walne Zebranie Członków.   2.2.Zarząd.

    3.3. Komisja Rewizyjna.

2. Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata.

       3. Członkowie wybierani do władz Stowarzyszenia mogą tę samą funkcję    pełnić nie dłużej niż przez dwie kadencje.

     4. W przypadku zmniejszenia się liczby obieranych członków władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji Zarząd zwołuje  Walne Zebranie Członków w celu odbycia wyborów uzupełniających.

           IV.      WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

§19

Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Biorą w nim udział przedstawiciele poszczególnych osób prawnych i osoby fizyczne, będące członkami Stowarzyszenia.

 § 20

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia ca najmniej raz na dwa lata. O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zebrania Członków, Zarząd jest zobowiązany zawiadomić pisemnie wszystkich członków, co najmniej na 30 dni przed terminem.

§ 21

Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności przynajmniej ½ ogólnej ilości członków. W razie braku quorum, Walne Zebranie Członków może odbyć się w drugim terminie podanym na zawiadomieniu, przy czym uchwały podjęte w drugim terminie są ważne bez względu na ilość obecnych członków.

§ 22

Zarząd Stowarzyszenia zobowiązany jest zwołać nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków w wypadku:

1.     1.     Konieczności uchwalenia pilnych zmian w Statucie.2.     2.     Na żądanie ¼ członków Stowarzyszenia3.     3.     Na żądanie Komisji Rewizyjnej.§23

Do zakresu działania Walnego Zgromadzenia Członków należy:

1.     1.     Wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

 2. 2.    Ustalenie ogólnego kierunku działania i planu pracy.3. 3.     Rozpatrywanie, ocena i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej za ubiegłe okresy sprawozdawcze i udzielenie im absolutorium.4.     4.     Decydowanie o rozwiązaniu i likwidacji Stowarzyszenia.5.     5.     Ustalenie wysokości wpisowego i składek członkowskich.6.     6.     Uchwalanie zmian w Statucie Stowarzyszenia.7.     7.     Podejmowanie Uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.                                V.  ZARZĄD§ 24

Zarząd jest organem wykonawczym Stowarzyszenia. W skład Zarządu wchodzi Prezes oraz członkowie wybrani przez Walne Zebranie Członków.

 § 25

Zarząd wybiera ze swojego grona w głosowaniu jawnym Prezesa, jego zastępcę, Sekretarza oraz Skarbnika.

§ 26

Zarząd zbiera się raz na dwa miesiące. Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności przynajmniej połowy członków.

W razie równego podziału głosów decyduje głos Prezesa.§27Do zakresu działania Zarządu należy:1.       1.       Uchwalanie i zatwierdzanie rocznych planów pracy oraz rocznych preliminarzy finansowych.2.       2.       Kierowanie bezpośrednią działalnością Stowarzyszenia.3.       3.       Zawieranie umów i zaciąganie zobowiązań.4.       4.       Zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia.5.       5.       Uchwalanie regulaminów i wydawanie zarządzeń związanych z działalnością Stowarzyszenia.6.       6.       Zwoływanie Walnego Zebrania Członków7.       7.       Przyjmowanie nowych członków8.       8.       Zatrudnianie pracowników9.       9.       Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz.                                             § 28Dokument Stowarzyszenia podpisuje Prezes lub upoważniony przez niego na piśmie jego Zastępca oraz Skarbnik łącznie.                            VI. KOMISJA REWIZYJNA

   § 29

1.        1.        Komisja Rewizyjna jest statutowym kolegialnym organem nadzorującym i kontrolującym działalność Stowarzyszenia, odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegający mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru. Składa się z 3 członków: Przewodniczącego i 2 członków Komisji, wybranych przez Walne Zebranie Członków.

2.        2.        Członkowie Komisji Rewizyjnej:

a.     a.      Nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,

b.    b.     Nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej

c.     c.     Mogą otrzymywać z tytułu pełnienie funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż określone w art. 8 pkt 8 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi ( Dz.U.Nr 26,poz.306, z 2001 r. Nr 85, poz.924 i Nr 154 poz.1799, z 2002 r. Nr 113, poz.984 oraz z 2003r. Nr 45, poz.391 i Nr 60,poz.535)

§ 30

Posiedzenia Komisji Odbywają się nie rzadziej niż raz na rok i zwołuje je co najmniej dwóch członków, a przy równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego.

Członkowie komisji mają prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym. § 31

Do zakresu działania Komisji rewizyjnej należy:

1.      1.  Nadzór i kontrola przynajmniej raz na rok całokształtu działalności Stowarzyszenia, a w szczególności wydatków, rachunkowości, kasy i gospodarki majątkiem.2.      2.      Wydawanie zarządzeń pokontrolnych3.      3.      Żądanie zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.4.      4.      Składanie sprawozdań Walnemu Zebraniu Członków i stawianie wniosków w przedmiocie udzielenia Zarządowi absolutorium.                      VII. MAJĄTEK I FUNDUSZE STOWARZYSZENIA                                § 32

1.     1.     Majątek Stowarzyszenia składa się z:

a.     a.      Wpisowego i składek członkowskich

b.    b.     Dotacji.

c.     c.     Dochodów z imprez  i  wydawnictw

d.    d.     Darowizn, zapisów i innych wpływów nadzwyczajnych.

2.     2.     Zabrania się:a.a. udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków , członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim, albo w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa w linii prostej pokrewieństwa, powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”b. b. przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników, oraz ich osób bliskich , na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazywanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach c. c. wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich,d.d. zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich  § 33Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.§ 34Po zakończeniu roku obrachunkowego Zarząd Stowarzyszenia sporządza bilans i sprawozdanie roczne, które podlegają kontroli Komisji Rewizyjnej oraz zatwierdzeniu przez Walne Zebranie Członków. VIII.      LIKWIDACJA, ROZWIĄZANIE I ZMIANA STATUTU STOWARZYSZENIA§ 35

Rozwiązanie Stowarzyszenia może nastąpić na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków podjęte zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy ogólnej liczby członków. Równocześnie Walne Zebranie Członków powoła Komisję Likwidacyjną oraz określi tryb rozwiązania Stowarzyszenia.

§ 36

Decyzję o likwidacji Stowarzyszenia podaje się do wiadomości organu rejestracyjnego.

§ 37

Wszelkie zmiany Statutu mogą nastąpić na Walnym Zebraniu Członków z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia lub 1/3 pełnoprawnych członków. Uchwały o zmianach Statutu zapadają większością 2/3 głosów, przy obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

 

      IX. PRZEPISY KOŃCOWE I PRZEJŚCIOWE§ 38

1.           1.           Wszelkie przepisy wewnętrzne i zarządzenia wydaje zarząd        Stowarzyszenia.

2.           2.           Powyższe przepisy nie mogą być sprzeczne ze Statutem.

§39

Statut wchodzi w życie w dniu zarejestrowania Stowarzyszenia.

Niniejszy Statut został uchwalony na zebraniu członków założycieliStowarzyszenia ,, PRO UNO” w dniu  20 października 2004 roku.

 

 

Przewodniczący Komitetu Założycielskiego

.......................................................................

(podpis)

 

 

Członek Komitetu Założycielskiego

i Protokolant zebrania członków założycieli

 

.......................................................................

 

........................................................................

                 (podpisy)

 
Informację wytworzył lub odpowiada za treść Katarzyna Leśniak dnia 30.12.2008
Opublikowana przez Katarzyna Leśniak dnia 30.12.2008. Odsłon 399, Wersja 6drukuj
Wersja : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 
Początek strony