Zarządzanie kryzysowe

   XX i XXI wiek to czas ogromnego rozwoju techniki i technologii. Postęp techniczny z jednej strony ułatwia codzienne życie, z drugiej strony niesie szereg zagrożeń dla naszego zdrowia i życia.
   Wraz z rozwojem postępu technicznego nastąpiła olbrzymia degradacja naturalnego środowiska człowieka. W pogoni za dobrobytem bezmyślnie ingerowano w przyrodę, a skutki tej ingerencji są w wielu wypadkach nieodwracalne. W efekcie zwiększa się liczba anomalii pogodowych o coraz mocniejszej niszczycielskiej sile. Dzisiaj w każdym rejonie można się spodziewać tak silnych opadów, że w ciągu kilku minut ulicami popłyną rwące potoki wody lub błota powodujące straty w mieniu i ofiary w ludziach. Małe niepozorne strumyki i potoczki grożą wezbraniem wód i falą powodziową rzędu kilku metrów. W miejscach dotychczas nie nawiedzonych szaleją huragany, trąby powietrzne i trzęsienia ziemi. Świat zawsze nawiedzały klęski żywiołowe jednak obecnie obserwuje się zwiększenie częstotliwości i mocy ich występowania.
   Postęp techniczny to stosowanie coraz większej ilości środków chemicznych, promieniotwórczych oraz różnego rodzaju energii. To również coraz nowsze budowle. Jednak pazerność i arogancja coraz częściej doprowadzają do poszukiwania oszczędności za każdą cenę. W wyniku takiego postępowania coraz częściej zabudowuje się nieprzygotowane i nie nadające się do tego tereny. Nagminnie stosuje się gorsze niż przewiduje projekt materiały. Oszczędza się na systemach ochronnych i zabezpieczających. Dlatego też coraz częściej dochodzi do katastrof budowlanych, drogowych, kolejowych, morskich, awarii sieci przesyłowych elektryczności, gazu, paliw jak i promieniotwórczego i chemicznego skażenia terenu.
   Zanikł gdzieś szacunek dla ludzkiego życia. Coraz więcej organizacji ucieka się do terroru jako sposobu na uzyskanie własnych spektakularnych celi. Im bardziej krwawy i szokujący akt terroru tym według terrorystów szybsze uzyskanie swego celu. Nie zawsze muszą to być wielkie i znane organizacje terrorystyczne. Równie dobrze mogą być pospolicie bandyci lub psychopaci próbujący w ten sposób uzyskać od władz realizację swoich często przyziemnych celi.

Wobec realnego wzrostu zagrożenia także terenu naszej gminy Szef Obrony Cywilnej – Burmistrz Nysy wraz z podległym mu Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego stawiają sobie za cel przybliżyć Państwu zagrożenia mogące wystąpić na terenie gminy, zasady postępowania obywateli w sytuacjach zagrożenia oraz sygnały powiadamiające o zagrożeniu.


Szef Obrony Cywilnej
Kordian Kolbiarz


Co nam w Nysie zagraża? pdf
Rodzinny plan działania pdf
Dokąd i jak się ewakuować? pdf
Sygnały alarmowe i komunikaty pdf
Numery alarmowe pdf

Informację wytworzył lub odpowiada za treść Danuta Naciasta dnia 03.02.2016
Opublikowana przez Magdalena Wacławczyk dnia 03.02.2016. Odsłon 11025, Wersja 6drukuj
Wersja : 1 2 3 4 5 6 
Początek strony